10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik – Ischialgia)

10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik - Ischialgia) Ishiasi (nervi ishiatik) shkaktohet prej ngacmimit ose dëmtimit të nervit ishiatik – nervi më i madh në trup që fillon prej pjeses se poshtme te shpines, degëzohet nëpër pjesën e pasme të këmbës dhe përfundon tek shputa e këmbës. Në rastin e problemit të nervit ishiatik, nervi ngacmohet duke shkaktuar dhimbje, mpirje, ndjesi pickimi, ngërç, dhe dobësim të muskujve të këmbës së prekur. Dhimbja e nervit ishiatik dhe simptoma të [...]

10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik – Ischialgia)2017-05-24T08:45:34+00:00

Dhimbjet e shpines, parandalimi dhe trajtimi i tyre

Dhimbja e pjesës së siperme të shpines në të shumtën e rasteve shkaktohet prej tërheqjes se muskujve, veçanërisht si rrjedhojë e qëndrimit të keq. Vizita tek fizioterapeuti mund t’ju ndihmojë për të gjetur shkaqet e dhimbjes tuaj duke perdorur metoda të ndryshme  të ekzaminimit; fizioterapeuti punon me ju për t’ju rikthyer lëvizjen e plotë të lirë dhe për të ndihmuar trupin që të shërohet. Gjithashtu mund të mësoni se si të minimizoni ose shmangni dhimbjen në të ardhmen.   Ajo [...]

Dhimbjet e shpines, parandalimi dhe trajtimi i tyre2017-05-23T08:26:19+00:00

Kërcitja e nyjeve (gishtërinjve). Duhet bërë apo jo ?

Një studim i filluar para disa viteve në lidhje me efektet e kërcitjes së gishtërinjëve ka zbuluar disa të dhëna interesante edhe pse ne kishim disa informacione për këtë mirpo ato ishin të gabuara. Dhe më në fund merr përgjigje çështja nëse kërcitja e gishtërinjve bën keq apo jo.Kur kemi qenë të vegjël na thoshin të mos kërcisnim gishtërinjtë sepse mund të na shkaktonte artrit dhe se flluskat e ajrit ishin aty për një arsye të caktuar. Por mbetet akoma [...]

Kërcitja e nyjeve (gishtërinjve). Duhet bërë apo jo ?2015-04-14T08:00:25+00:00

Si të largoni dhimbjet e kokës që vijnë nga tensioni i muskujve

Një dhimbje koke e shkaktuar nga tensioni i muskujve mund të prishë gjithë ditën tuaj. Kjo lloj dhimbjeje zakonisht nis pasditeve, duke shkaktuar dhimbje të moderuar që ju bën të ndieni një shtrëngim të fortë. Dhimbjet e kokës nga tensioni i muskujve ndodhin kur qafa, shpatullat ose muskujt e kokës janë shumë të kontraktuar. Disa njerëz i përjetojnë këto dhimbje ndonjëherë e të tjerët më shpesh. Nëse keni shpesh dhimbje koke të tilla (të paktën një ose dy herë në [...]

Si të largoni dhimbjet e kokës që vijnë nga tensioni i muskujve2015-01-28T09:53:44+00:00

Metatarsalgjia (shputa e dhimbshme)

Metatarsalgjia ёshtё njё dhimbje që prek kokat e metatarseve nё pjesёn e pёrparme tё kёmbёs. Kjo patologji mund tё shkaktohet nga disekuilibri postural, ndryshime morfologjike tё kёmbёs (mbi tё gjitha tek harku i kёmbёs). Prek njёsoj meshkujt dhe femrat por ёshtё mё e shpeshtё tek personat qё praktikojnё sporte si futbolli, atletika, basketboll, volejboll. Bёhet fjalё pёr njё patologji invalidizuese e cila mund tё kushtёzojё edhe kryerjen e aktivitetit tё pёrditshёm. Tek moshat e thyera ndodh njё luksacion i kokave [...]

Metatarsalgjia (shputa e dhimbshme)2014-11-26T08:35:37+00:00

Lëndimet muskulare, format e trajtimit dhe roli i fizioterapisë

Lëndimet muskulare janë ngjarje të shpeshta në të gjitha disiplinat sportive, duke përfaqësuar rreth 25% të traumave të sportit. Traumat ndahen në trauma direkte dhe trauma indirekte. Ne kete artikull do ti gjeni se cilat jane llojet e traumave muskulare, simptomat, faktorët e riskut, si dhe vlerësohen disa besime të njerëzve duke treguar atë që duhet bërë në të vërtetë. Është fizioterapisti që e bën një sportist të marrë ngarkesën e duhur. Edhe pas një dëmtimi, tërheqje, kontrakturë ose këputje [...]

Lëndimet muskulare, format e trajtimit dhe roli i fizioterapisë2015-01-28T09:56:06+00:00

Si ndihmon Fizioterapia që të përjetoni një shtatzani të lumtur

Trupi, funksionet trupore dhe fusha emocionale e saj ndryshojne për të lejuar zhvillimin e fëmijës dhe më pas sjelljen në jetë të tij. Gjatë periudhës së paslindjes, (ose siç njihet ndryshe lehonia) gruaja duhet t`i  rikthehet karakteristikave të mëparshme, por shpesh kjo nuk ndodh. Fizioterapia në shtatzani ka pikërisht qëllim ta njohë gruan me ndryshimet trupore që e presin gjatë 40 javëve, ta riedukojë për të parandaluar problematikat e mundshme që lidhen me to dhe ta përgatisë atë për një [...]

Si ndihmon Fizioterapia që të përjetoni një shtatzani të lumtur2014-10-25T09:02:38+00:00

Ushtroni 10 minuta ne ditë që të jetoni shëndetshëm

Vetëm 5 deri 10 minuta vrapim në ditë edhe nëse bëhet në shpejtësi të vogël mund të ul rrezikun për sëmundje në përgjithësi dhe sëmundje kardiovaskulare në veqanti në bazë të një studimi të kohës së fundit. Në krahasim me ata që nuk vrapojnë studijuesit kanë vërejtur një ulje të të rrezikut per vdekshmëri nga sëmundje të caktuara ndër ata që vrapojnë 6 milje( 9.54 km) në javë. Ky është një lajmi mirë sepse një ndër pengesat për ushtrime është [...]

Ushtroni 10 minuta ne ditë që të jetoni shëndetshëm2014-08-13T18:58:18+00:00

Dhimbja dhe mpirja e qafes, shkaqet dhe trajtimi

Dhimbja e qafes ne ditet e sotme eshte shume e perhapur. Pozicionet jo te pershtatshme te qendrimit ne kembe apo ulur, mbajtja e takave te larta, artrozat apo tensionet nervore jane te gjitha motive per te shkaktuar dhimbje ne kete pjese te trupit. Dhimbja e qafes ndonjehere eshte vertete e padurueshme dhe na ben te ndjehemi keq kur ndodhemi ne ambiente me njerez dhe ne te shumten e rasteve nuk te lejon te kesh nje dite normale, pasi duket si [...]

Dhimbja dhe mpirja e qafes, shkaqet dhe trajtimi2014-08-08T08:43:41+00:00

Dhimbjet e shpinës, cilët janë faktorët e rrezikut ?

Më poshtë po shpjegojmë disa nga faktorët të cilët shkaktojnë dhimbje të shpinës: • Ngritja e peshave të rënda, në mënyrë të gabuar. • Sforcimi si rrjedhojë e pozicionit të keq dhe mbingarkesës në aktivitetin e përditshëm • Lëvizje të shpejta me rotullim ose përkulje /drejtimit të shpinës. • Aktivitetet sportive me mbingarkesë të bëra pa përgatitjen e duhur fizike. • Jeta sedentare pa aktivitet fizik/sportiv rrisin rrezikun për të zhvilluar një diskopati për shkak të mbështetjes së pamjaftueshme që [...]

Dhimbjet e shpinës, cilët janë faktorët e rrezikut ?2014-07-18T09:30:19+00:00

Luksacioni i bërrylit (dalja nga vëndi)

Artikulacioni i bërrylit megjithëse është shumë i kompletuar mund të luksohet (të dalë nga vëndi). Shpesh kjo ndodh pas një traume sportive (rugby, hockey, ski, basket, xhudo, surf, gara me motoçikleta, futboll). Luksacioni i bërrylit përfaqëson 10% të traumave të këtij artikulacioni. Egzistojnë dy lloje luksacionesh: luksacioni posterior (90% të rasteve) dhe luksacioni anterior (10% të rasteve). Ky i fundit mund të shoqërohet me një frakturë të olekranit duke pasur kështu nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Luksacioni i bërrylit nëse ndodh [...]

Luksacioni i bërrylit (dalja nga vëndi)2014-03-14T09:14:13+00:00

Si ti largojmë dhimbjet muskulore, ja zgjidhja ?

Nëse jeni të përfshirë nga dhimbjet muskulore, ekziston një zgjidhje e pëlqyeshme për lehtësimin e kësaj ndjesie. Bëhet fjalë për masazhin, i cili cilësohet si një ilaç i vërtetë për ç’tensionimin e muskujve. Ky fakt mbështetet nga një studim kanadez i zhvilluar nga McMaster University, në Ontario dhe i publikuar në revistën shkencore “Science Translational Medicine”. Shkencëtarët analizuan të dhënat e 11 meshkujve në gjendje të mirë shëndetësore, të cilët iu nënshtruan një stërvitje intensive me biçikletë. Në njërën prej [...]

Si ti largojmë dhimbjet muskulore, ja zgjidhja ?2014-03-04T08:46:32+00:00

Çfarë është skleroza multiple dhe si trajtohet ?

Skleroza multiple është një patologji e sistemit nervor qëndror për të cilen shkaqet janë të panjohura  pavarësisht kërkimeve të shumta të shkencore  në vitet e fundit, mirpo këto kërkime kanë sjellë informacione më të kuptueshme në lidhje me sëmundjen dhe me metodat trajtuese të kësaj patologjie. Skleroza multiple është një sëmundje autoimune dhe është e vështirë për tu diagnostikuar. Duhet të konsultohet një mjek sapo të shfaqen simptomat e para për të marrë një trajtim të përshtatshëm për fazat fillestare që [...]

Çfarë është skleroza multiple dhe si trajtohet ?2014-03-03T09:00:52+00:00

Ndrydhja (distorsioni) i kyqit të këmbës

Paraqet një nga traumat më të shpeshta në sport dhe jetë. Zakonisht dëmtohet kompartmenti i jashtëm (80% të rasteve) pas traumës së përthyerjes së këmbës nga brënda e cila shkakton tërheqjen apo këputjen e ligamenteve dhe  demtime të kapsulës artikulare. Traumat me përthyerje të këmbës nga brënda shkaktojnë një dëmtim të ligamentit deltoid i cili ndodhet në anën e brëndshme të kyqit të këmbës. Kur trauma është e fortë mund të ketë edhe thyerje të kockës maleolare të brëndshme ose [...]

Ndrydhja (distorsioni) i kyqit të këmbës2014-02-15T12:37:40+00:00

Përdorimi i vajit të ullirit forcon kockat

Në mënyrë të vazhdueshme janë bërë studime mbi efektin e perdorimit të vajit të ullirit, mirpo disa studime të bëra kohëve të fundit tregojnë që konsumimi i vajit të ullirit është shumë i shëndetshëm për trupin e njeriut e sidomos për kocka.   Studimi më i fundit, lidhur me këtë fakt, është bërë nga “Madrid University”, sipas të cilit vaji i ullirit është shumë i mirë për kockat. Në një projekt 2-vjetor, kërkuesit dolën në konkluzionin se njerëzit të cilët konsumojnë [...]

Përdorimi i vajit të ullirit forcon kockat2015-01-28T10:53:18+00:00
Go to Top