1006, 2013

Përdorimi i vajit te peshkut dhe aspirinës ndihmon në dhembjet e artritit

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit në Boston, vaji i peshkut dhe aspirina luftojnë në mënyrë efektive inflamacionin, i cili është përgjegjës për një mori sëmundjesh si ato të zemrës, kanceri, artriti, Alzheimeri.

Aspirina dhe acidet yndyrore Omega 3 njihen secila për efektin e tyre intiinflamator, por studimi thotë se kur ato merren së bashku mund të kontrollojnë përgjigjet aktive të sistemit imunitar, që lidhen me sëmundje afatgjata.

Inflamacioni i zgjatur në kohë mund të kthehet në kronik, çka çon […]

405, 2013

Si të përmirësoni qarkullimin e gjakut në trupin tuaj

Qarkullimi i mirë i gjakut në trup është shumë i rëndësishëm për funksionimin normal të organizmit tuaj, dhe për pasojë duhet të jetë në qendër të vëmendjes sonë. Më poshtë po ju tregojmë disa këshilla që mund ti përdorni për të arritur këtë qëllim.

Qarkullimi i mire i gjakut në është shumë i rëndësishëm. Nëse ky qarkullim pengohet atëherëë mund të ketë probleme shumë serioze. Shkaqet mund të jenë të shumta dhe në disa raste edhe të panjohura, por mënyrat e kurimit […]

305, 2013

Çfarë duhet të ndryshoni që ti shmangeni dhimbjeve të shpinës?

Të kesh dhimbje shpine nuk është e pashmangshme, pasi duhet të njihni se cilat janë veprimet për ta ndaluar këtë. Ja cilat janë këshillat tona për t’u shpëtuar dhimbjeve të vogla apo edhe atyre me të mëdha që vinë më vonë…

Ndërroni dyshekun

Për ekspertët e gjumit, një dyshek duhet të ndërrohet një herë në dhjetë vjet. Nëse ju keni probleme me fjetjen, duhet ta ndërroni në 5-6 vjet. Për të pasur një dyshek ideal, shikoni atë që nuk është as shumë i […]

2904, 2013

Ushtrimet detyruese ulin ankthin dhe depresionin

Të bësh ushtrime me detyrim deri në limitet e energjisë ndihmon në uljen e ankthit dhe depresionit, sipas një studimi të fundit.
Shkencëtarët e Universitetit të Kolorados, në SHBA, kanë vënë re që stërvitja e sforcuar, me një instruktor në kokë që të shtyn përtej limiteve, është e dobishme.
Dr. Benjamin Greenwood, thekson se në stërvitjen me detyrim hyjnë studentët, sportistët profesionistë ose ushtarët dhe kjo gjë i bën këto kategori më pak të prekur nga stresi se të tjerët.

“Dihet që stërvitja […]

2704, 2013

Ushtrimet fizikale ndihmojnë gjatë shtatzanisë dhe pas lindjes

Aplikimi i ushtrimeve fizikale ndihmon gjatë shtatzanisë dhe pas lindjes

Programi i ushtrimeve terapeutike në shtatzani dhe pas lindjes ka si qëllim të minimizojnë pasojat e modifikimeve trupore, ta ndihmojë gruan për të përballuar aktin e lindjes dhe rifitimin e karakteristikave të para lindjes. Rëndësi të veçante fizioterapeuti i kushton:

-Edukimit të nënës për pocizionin korrekt të trupit, mënyrën e ecjes, mënyrën e fjetjes, të ndryshimit të pozicionit, mirëmbajtjen e muskujve të barkut. Të gjitha këto parandalojnë dhimbjen e pjesës së poshtme […]

2304, 2013

Vrapuesit të konsumojnë ushqim cilësor

Ekspertët rekomandojnë konsumimin e ushqimit cilësor për të gjithë personat e veqanerisht për ata që vrapojnë çdo ditë ku ushqimi paraqet më shumë se krijimin e ndjenjës së ngopjes. Ai ndihmon në ndërtimin e muskujve, ndërsa njëkohësisht ruan edhe shëndetin. 

Vrapuesit kanë nevojë për ushqim kualitativ që e mban të ekuilibruar nivelin e energjisë. Ekspertët theksojnë që ekzistojnë disa ushqime që duhet t’i përfshini në ushqimin e përditshëm.

Bananet

Nëse keni nevojë për diçka që do t’ua ngrejë më shpejt nivelin e energjisë […]

1804, 2013

Krijohet ne laborator dhe transplantohet veshka

Në revistën “Nature Medicine” është publikuar  një lajm i rëndësishem për të gjithë ata pacientë qe vuajnë nga problemet me veshke dhe ju duhet transplantimi i tyre.

Dr. Harald Ott nga spitali kryesor në Massachusetts ka udhëhequr ekipin e shkencëtarëve të cilët kanë ‘kultivuar’ dhe transplantuar me sukses veshkën e cila kryen të gjitha funksionet e veta.

Nuk ekziston ilaç për dështimin e veshkave. Trajtimet e vetme në dispozicion janë dializa ose transplantimi, të cilat nuk janë zgjidhje përfundimtare. Pacienti në dializë […]

904, 2013

Truri mund të lodhet gjatë aktiviteteve fizike

Studimi i Universitetit të Kopenhagës ka arritur të zbulojë se serotonina vepron si një amortizues, kur përpjekja sportive është e tepruar.

Sipas studiuesve, harta e mekanizmit që shkakton “lodhjen qendrore” do të jetë e dobishme në luftën kundër dopingut dhe zhvillimin e terapive të reja farmakologjike.

Frika e shumë atletëve është ajo që të mos ndalojnë përpara se të arrijnë objektivin; për të mos qenë në gjendje të ecin përpara, pak metra deri te fundi i rrugës së një maratone, apo […]

804, 2013

Shtatëzania dhe efektet e ushtrimeve fizike

Të bësh ushtrime fizike gjatë shtatzanisë ? Për shumë kënd mund të duket çudi dhe jo e mirë, përkundrazi, studimet tregojnë se ushtrimet si noti, shëtitjet në ajër të pastër dhe të bërit palestër janë domosdoshmëri gjatë kohës së shtatzanisë.

Këto ushtrime gjithmonë do të duhej të bëheshin nën kontrollin e mjekut. Kjo në fakt është risi jo vetëm tek ne, por edhe në botë. Nëse në të kaluarën mjekët këshillonin se bërja e ushtrimeve gjatë shtatzanisë përbënte rrezik për nënën dhe beben, […]

604, 2013

Disa këshilla për trajtimin e lëndimeve të indeve të buta (muskujve, tendineve, ligamenteve)

Menjëherë kontaktoni një fizioterapeut për të zbuluar lëndimin, shkallen e lëndimit dhe kur duhet filluar trajtimin.

Përdorni trajtimin magjik RICE që do të thotë:

R-Rest ( pushim nga aktivitetet për të lejuar shërimin dhe jo lëndimin e metutjeshem),

I-Ice (përdorimi i akullit në vendin e lënduar),

C-Compresion (do të thotë përdorimi i fashave kompresive për të penguar entjen),

E-Elevation ( do të thotë ngritje e pjesës së lënduar mbi nivelin e zemrës duke ngadalësuar rrjedhjen e gjakut dhe duke penguar edemen dhe dhëmbjet).

Pastaj duhet filluar […]

204, 2013

Disa hapa për të rritur shanset për të jetuar më gjatë

Vdekja është gjëja më e sigurt në jetë – askush nuk mund t’i shmanget.

Megjithatë, revista mjekësore “Clinical Nutrition”, rekomandon disa hapa për të rritur shanset për të jetuar më gjatë.

Instituti Amerikan për Kërkime në fushën e kacerit (AICR) jep 7 udhëzime të thjeshta jetese për të zvogëluar me 1/3 rrezikun e vdekjes nga çdo lloj sëmundje.

Lista është hartuar pas vëzhgimit së 380 mijë personave për 13 vjet.

Dhe ja renditja;

1 – Rreziku i vdekjes mund të ulet 22 përqind thjesht duke […]

104, 2013

Osteoarthroza e Gjurit

Osteoarthroza , njohur edhe si semundja degjenerative e nyjeve, ndodh kur kerci ndermjet dy kockave prishet dhe kockat fillojne te ferkojne njera me tjetren ne nyje (hapesira ku dy kockat afrohen).

Kjo çon ne dhimbje, enjtje, nje ulje te levizjes se nyjeve, keputje, ose formimin e bulktheve kockore. Nderkohe qe osteoartroza mund te ndodhe ne çdo nyje , osteoartriti i gjurit eshte forma me e zakonshme. Personat me te goditur jane me te vjeter se 45 vjeç.

SHKAQET
Mund te kete nje […]

3003, 2013

Ushtrimet e rregullta largojnë rrezikun e sklerozës !

Ushtrimet e rregullta nuk ndihmojnë vetëm zemrën dhe pamjen e jashtme, por edhe trurin. Kryerja e ushtrimeve fizike të paktën katër herë në javë rrit fuqinë e trurit duke larguar rrezikun e sklerozës në moshë të vjetër.

Sipas shkencëtarëve, sporti, ecja në natyrë dhe palestra kanë një efekt mbrojtës edhe tek truri.

Në studimin 40-vjeçar të shkencëtarëve britanikë janë vëzhguar 9 mijë persona duke nisur nga mosha 11 vjeç. Pasi u pyetën për aktivitetin fizik, atyre iu bënë pyetje që vinin në […]

2903, 2013

Ushtrimet në fëmijëri parandalojnë frakturat në pleqëri

Sipas një studimi të bëre nga shkenctaret suedezë është parë se ushtrimet e rregullta fizike janë parandalues i frakturave të eshtrave në pleqëri.

Hulumtuesit e Spitalit Universitar “Skane” në Malmo kanë vërtetuar se aktivitetet fizike të kryera në mënyrë të rregullt qysh nga mosha e hershme  kanë ndikim direkt në masen e eshtrave duke prandaluar zvogëlimin e kësaj mase në moshen e pleqërisë. Në studim kanë marrë pjesë 2.300 fëmijë prej moshës 7 deri në 9-vjeçare si dhe 2.100 pjesëmarrës të moshës […]

2903, 2013

Infarktet e pa diagnositifikuara ne tru me pasoja

‘Mini’ goditja në tru quhet ‘mini’ sepse është njëkohësisht e vogël, e shkurtër, e butë.

Një studim i ri sugjeron se ndërsa simptomat e mini goditjeve në tru kanë prirje të jenë më të buta apo të kalojnë lehtë, ato mund të lënë pasoja serioze nëse nuk trajtohen.

Por për arsye se simptomat janë të lehta dhe mund të zhduken në 24 orë, pacientët priren të mos kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.Një ‘mini goditje’ ndodh kur pjesë e trurit nuk merr sasinë e duhur […]

Although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal levothyroxine to buy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& antibiotics buy given their ability to alter intestinal terrain, antibiotics also likely contribute to leaky gut syndrome amoxicillin without prescriptions buy this results in a syndrome called leaky gut. yeasts are not the only possible cause of this syndrome purchase bactrim so, it should come as no surprise that weight gain counts as one of the telltale signs of antibiotic damage and subsequent yeast overgrowth propecia without prescriptions buy you, my friend, are a big organism purchase lynoral these microbes compete for nutrients from the food you eat where can i buy tetracycline i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today get cipro online no prescription the researchers based their rankings on the amount of a given antibiotic required to kill half of the lab mice injected with it order levothroid online yeasts grow unchecked into large colonies and take over, in a condition called dysbiosis buy clavulanate no prescription in fact, i con-tend that poisons that kill small organisms in small doses bupropion to buy they can use their tendrils, or hyphae, to literally poke holes through the lining of your intestinal wall buying aciphex online i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today buy pharmacy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& erythromycin buy online however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary order acillin although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal antibiotics buy however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary