Këshilla fizioterapeutike

10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik – Ischialgia)

10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik – Ischialgia) Ishiasi (nervi ishiatik) shkaktohet prej ngacmimit ose dëmtimit të nervit ishiatik – nervi më i madh në trup që fillon prej pjeses se poshtme te shpines, degëzohet nëpër pjesën e pasme të këmbës dhe përfundon tek shputa e këmbës. Në rastin e problemit të nervit …

10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik – Ischialgia) Read More »

Kërcitja e nyjeve (gishtërinjve). Duhet bërë apo jo ?

Një studim i filluar para disa viteve në lidhje me efektet e kërcitjes së gishtërinjëve ka zbuluar disa të dhëna interesante edhe pse ne kishim disa informacione për këtë mirpo ato ishin të gabuara. Dhe më në fund merr përgjigje çështja nëse kërcitja e gishtërinjve bën keq apo jo.Kur kemi qenë të vegjël na thoshin …

Kërcitja e nyjeve (gishtërinjve). Duhet bërë apo jo ? Read More »

Si të largoni dhimbjet e kokës që vijnë nga tensioni i muskujve

Një dhimbje koke e shkaktuar nga tensioni i muskujve mund të prishë gjithë ditën tuaj. Kjo lloj dhimbjeje zakonisht nis pasditeve, duke shkaktuar dhimbje të moderuar që ju bën të ndieni një shtrëngim të fortë. Dhimbjet e kokës nga tensioni i muskujve ndodhin kur qafa, shpatullat ose muskujt e kokës janë shumë të kontraktuar. Disa …

Si të largoni dhimbjet e kokës që vijnë nga tensioni i muskujve Read More »

Si ndihmon Fizioterapia që të përjetoni një shtatzani të lumtur

Trupi, funksionet trupore dhe fusha emocionale e saj ndryshojne për të lejuar zhvillimin e fëmijës dhe më pas sjelljen në jetë të tij. Gjatë periudhës së paslindjes, (ose siç njihet ndryshe lehonia) gruaja duhet t`i  rikthehet karakteristikave të mëparshme, por shpesh kjo nuk ndodh. Fizioterapia në shtatzani ka pikërisht qëllim ta njohë gruan me ndryshimet …

Si ndihmon Fizioterapia që të përjetoni një shtatzani të lumtur Read More »

Ushtroni 10 minuta ne ditë që të jetoni shëndetshëm

Vetëm 5 deri 10 minuta vrapim në ditë edhe nëse bëhet në shpejtësi të vogël mund të ul rrezikun për sëmundje në përgjithësi dhe sëmundje kardiovaskulare në veqanti në bazë të një studimi të kohës së fundit. Në krahasim me ata që nuk vrapojnë studijuesit kanë vërejtur një ulje të të rrezikut per vdekshmëri nga …

Ushtroni 10 minuta ne ditë që të jetoni shëndetshëm Read More »

Dhimbja dhe mpirja e qafes, shkaqet dhe trajtimi

Dhimbja e qafes ne ditet e sotme eshte shume e perhapur. Pozicionet jo te pershtatshme te qendrimit ne kembe apo ulur, mbajtja e takave te larta, artrozat apo tensionet nervore jane te gjitha motive per te shkaktuar dhimbje ne kete pjese te trupit. Dhimbja e qafes ndonjehere eshte vertete e padurueshme dhe na ben te …

Dhimbja dhe mpirja e qafes, shkaqet dhe trajtimi Read More »

Dhimbjet e shpinës, cilët janë faktorët e rrezikut ?

Më poshtë po shpjegojmë disa nga faktorët të cilët shkaktojnë dhimbje të shpinës: • Ngritja e peshave të rënda, në mënyrë të gabuar. • Sforcimi si rrjedhojë e pozicionit të keq dhe mbingarkesës në aktivitetin e përditshëm • Lëvizje të shpejta me rotullim ose përkulje /drejtimit të shpinës. • Aktivitetet sportive me mbingarkesë të bëra …

Dhimbjet e shpinës, cilët janë faktorët e rrezikut ? Read More »

Si ti largojmë dhimbjet muskulore, ja zgjidhja ?

Nëse jeni të përfshirë nga dhimbjet muskulore, ekziston një zgjidhje e pëlqyeshme për lehtësimin e kësaj ndjesie. Bëhet fjalë për masazhin, i cili cilësohet si një ilaç i vërtetë për ç’tensionimin e muskujve. Ky fakt mbështetet nga një studim kanadez i zhvilluar nga McMaster University, në Ontario dhe i publikuar në revistën shkencore “Science Translational …

Si ti largojmë dhimbjet muskulore, ja zgjidhja ? Read More »

Artroza e kockave te legenit (coxarthrosis)

Artroza është një sëmundje e cila prek artikulacionet dhe shkaktohet nga dëmtimi i indit kërcor artikular që gjendet ndërmjet dy kockave. Humbja e këtij indi kërcor bën që kockat të fërkohen me njëra-tjetrën dhe të shtypen duke çuar në dhimbje, inflamacion dhe deformime të përhershme të artikulacionit.  Artroza zakonisht paraqitet në artikulacionet që kryejnë më …

Artroza e kockave te legenit (coxarthrosis) Read More »

Qfarë ndodh kurrë rrimë ulur për kohë të gjatë ?

Në bazë të të dhënave të shuma shihet se pozita e të qendruarit ulur për kohë të gjatë mund të paraqes probleme të shumta në organizmin e njeriut, andaj duke i pasur këto informacione ne duhet te dimë se të ndenjurit ulur është diçka shumë e keqe dhe shumica prej neve intuitivisht duhet të ndihen fajtorë …

Qfarë ndodh kurrë rrimë ulur për kohë të gjatë ? Read More »