2405, 2017

10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik – Ischialgia)

10 këshilla për të përmirësuar ishiasin (nervin ishiatik – Ischialgia)
Ishiasi (nervi ishiatik) shkaktohet prej ngacmimit ose dëmtimit të nervit ishiatik – nervi më i madh në trup që fillon prej pjeses se poshtme te shpines, degëzohet nëpër pjesën e pasme të këmbës dhe përfundon tek shputa e këmbës. Në rastin e problemit të nervit ishiatik, nervi ngacmohet duke shkaktuar dhimbje, mpirje, ndjesi pickimi, ngërç, dhe dobësim të muskujve të këmbës së prekur.

Dhimbja e nervit ishiatik dhe simptoma të tjera neurologjike […]

1404, 2015

Kërcitja e nyjeve (gishtërinjve). Duhet bërë apo jo ?

Një studim i filluar para disa viteve në lidhje me efektet e kërcitjes së gishtërinjëve ka zbuluar disa të dhëna interesante edhe pse ne kishim disa informacione për këtë mirpo ato ishin të gabuara.

Dhe më në fund merr përgjigje çështja nëse kërcitja e gishtërinjve bën keq apo jo.Kur kemi qenë të vegjël na thoshin të mos kërcisnim gishtërinjtë sepse mund të na shkaktonte artrit dhe se flluskat e ajrit ishin aty për një arsye të caktuar. Por mbetet akoma një […]

2701, 2015

Si të largoni dhimbjet e kokës që vijnë nga tensioni i muskujve

Një dhimbje koke e shkaktuar nga tensioni i muskujve mund të prishë gjithë ditën tuaj. Kjo lloj dhimbjeje zakonisht nis pasditeve, duke shkaktuar dhimbje të moderuar që ju bën të ndieni një shtrëngim të fortë.

Dhimbjet e kokës nga tensioni i muskujve ndodhin kur qafa, shpatullat ose muskujt e kokës janë shumë të kontraktuar. Disa njerëz i përjetojnë këto dhimbje ndonjëherë e të tjerët më shpesh.

Nëse keni shpesh dhimbje koke të tilla (të paktën një ose dy herë në javë), mund […]

2510, 2014

Si ndihmon Fizioterapia që të përjetoni një shtatzani të lumtur

Trupi, funksionet trupore dhe fusha emocionale e saj ndryshojne për të lejuar zhvillimin e fëmijës dhe më pas sjelljen në jetë të tij.

Gjatë periudhës së paslindjes, (ose siç njihet ndryshe lehonia) gruaja duhet t`i  rikthehet karakteristikave të mëparshme, por shpesh kjo nuk ndodh.

Fizioterapia në shtatzani ka pikërisht qëllim ta njohë gruan me ndryshimet trupore që e presin gjatë 40 javëve, ta riedukojë për të parandaluar problematikat e mundshme që lidhen me to dhe ta përgatisë atë për një lindje sa […]

1308, 2014

Ushtroni 10 minuta ne ditë që të jetoni shëndetshëm

Vetëm 5 deri 10 minuta vrapim në ditë edhe nëse bëhet në shpejtësi të vogël mund të ul rrezikun për sëmundje në përgjithësi dhe sëmundje kardiovaskulare në veqanti në bazë të një studimi të kohës së fundit.

Në krahasim me ata që nuk vrapojnë studijuesit kanë vërejtur një ulje të të rrezikut per vdekshmëri nga sëmundje të caktuara ndër ata që vrapojnë 6 milje( 9.54 km) në javë.
Ky është një lajmi mirë sepse një ndër pengesat për ushtrime është koha thotë […]

808, 2014

Dhimbja dhe mpirja e qafes, shkaqet dhe trajtimi

Dhimbja e qafes ne ditet e sotme eshte shume e perhapur. Pozicionet jo te pershtatshme te qendrimit ne kembe apo ulur, mbajtja e takave te larta, artrozat apo tensionet nervore jane te gjitha motive per te shkaktuar dhimbje ne kete pjese te trupit.

Dhimbja e qafes ndonjehere eshte vertete e padurueshme dhe na ben te ndjehemi keq kur ndodhemi ne ambiente me njerez dhe ne te shumten e rasteve nuk te lejon te kesh nje dite normale, pasi duket si nje […]

1807, 2014

Dhimbjet e shpinës, cilët janë faktorët e rrezikut ?

Më poshtë po shpjegojmë disa nga faktorët të cilët shkaktojnë dhimbje të shpinës:

• Ngritja e peshave të rënda, në mënyrë të gabuar.

• Sforcimi si rrjedhojë e pozicionit të keq dhe mbingarkesës në aktivitetin e përditshëm

• Lëvizje të shpejta me rotullim ose përkulje /drejtimit të shpinës.

• Aktivitetet sportive me mbingarkesë të bëra pa përgatitjen e duhur fizike.

• Jeta sedentare pa aktivitet fizik/sportiv rrisin rrezikun për të zhvilluar një diskopati për shkak të mbështetjes së pamjaftueshme që muskujt i japin shpinës.

• Aktivitetet […]

403, 2014

Si ti largojmë dhimbjet muskulore, ja zgjidhja ?

Nëse jeni të përfshirë nga dhimbjet muskulore, ekziston një zgjidhje e pëlqyeshme për lehtësimin e kësaj ndjesie. Bëhet fjalë për masazhin, i cili cilësohet si një ilaç i vërtetë për ç’tensionimin e muskujve.

Ky fakt mbështetet nga një studim kanadez i zhvilluar nga McMaster University, në Ontario dhe i publikuar në revistën shkencore “Science Translational Medicine”.

Shkencëtarët analizuan të dhënat e 11 meshkujve në gjendje të mirë shëndetësore, të cilët iu nënshtruan një stërvitje intensive me biçikletë.

Në njërën prej këmbëve secilit […]

802, 2014

Artroza e kockave te legenit (coxarthrosis)

Artroza është një sëmundje e cila prek artikulacionet dhe shkaktohet nga dëmtimi i indit kërcor artikular që gjendet ndërmjet dy kockave. Humbja e këtij indi kërcor bën që kockat të fërkohen me njëra-tjetrën dhe të shtypen duke çuar në dhimbje, inflamacion dhe deformime të përhershme të artikulacionit. 

Artroza zakonisht paraqitet në artikulacionet që kryejnë më shumë lëvizje, si për shembull artikulacioni i shpatullës, në pjesën cervikale të kolonës vertebrale (pengon në lëvizjen e kokës dhe mund të jetë e pranishme dhe […]

2501, 2014

Qfarë ndodh kurrë rrimë ulur për kohë të gjatë ?

Në bazë të të dhënave të shuma shihet se pozita e të qendruarit ulur për kohë të gjatë mund të paraqes probleme të shumta në organizmin e njeriut, andaj duke i pasur këto informacione ne duhet te dimë se të ndenjurit ulur është diçka shumë e keqe dhe shumica prej neve intuitivisht duhet të ndihen fajtorë për këtë gjë dhe për shkaktimin e problemeve shëndetësore.
Por çfarë saktësisht shkon keq në trupin tonë? Ja cilat janë shpjegimet e katër ekspertëve të cilët […]

1801, 2014

Përdorimi i mollave dhe mjaltit kthen fuqinë trupore

Çdo terapeut ka njohuri për veprimin dhe efikasitetin e mjaltit në rastet e shumë sëmundjeve të zemrës, veshkave, stomakut dhe zorrëve, ndërsa mollat që nga kohët e lashta janë shumë të vlerësuara si mjet i shkëlqyeshëm shërues.

Pasi që përmbajnë sasi të bollshme të materieve shëruese, mollët dhe mjalti kanë veprim pozitiv për gjumë dhe tretje të mirë, çka është shumë e rëndësishme jo vetëm për të sëmurët, por edhe për personat e shëndoshë. Kur i sëmuri refuzon çdo ushqim që […]

1501, 2014

Si ti parandalojmë dhe trajtojmë lëndimet muskulore ?

Lëndimet muskulore ( ndrydhjet dhe zgjatjet muskulore) janë lëndimet akute muskulare më të shpeshta që paraqiten në të gjitha disiplinat sportive, por jo edhe vetëm tek sportet por edhe në aktivitetet tjera të përditëshme. Këto lëndime muskulore përfaqësojne rreth 25% të traumave të sportit.

Traumat muskulare ndahen në:
♦ Trauma direkte
♦ Trauma indirekte
Gjatë traumave direkte ai që provokon dëmtimin është një agjent i jashtëm (një goditje në futboll, një rrëzim etj), i cili provokon këputjen e një numri fijesh muskulare. Sa më e madhe të […]

1612, 2013

Dëshironi të dobësoheni, mjaftojnë 30 minuta vrapim në ditë

Edhe pse tani, vetëm jemi në stinën e ftoftë të dimrit nuk është e thënë që aktivitetet fizike duhet t’i lëmë pas dore sepse pesha ideale e preferuar nuk do të mbetët ashtu për kohë të gjatë apo edhe qëllimi i caktuar më herët nuk është arritur ende. Përkundrazi, një studim i kohëve të fundit thotë se do të na mjaftonte vetëm gjysmë ore vrapim apo ecje e thjeshtë për ta mbajtur trupin në formë apo edhe për të arritur formen e deshiruar.

Tridhjetë […]

2311, 2013

Dhimbja e shpines, anatomia, problemet me shtyllen kurrizore dhe trajtimi

Dhimbja e pjesës së poshtme të shpines përshkruhet si një dhimbje e menjëhershme, e fortë dhe persistente ose si një dhimbje e topitur që ndihet në pjesën e poshtme të shpines. Ajo ështe e zakonshme dhe prek pjesën më të madhe të njerëzve gjatë jetës së tyre.
Në shumicën e rasteve fillon krejt papritur shkaktohet nga një tërheqje muskulare që vjen si rezultat i një pune të rëndë fizike, lëvizje të sforcuar, gjatë një sforcimi me ngritje peshe ose lëvizje e pakontrolluar, […]

2011, 2013

Armiku i shëndetit tuaj, qëndrimi ulur ?

Qëndrimi ulur për një kohë gjatë është vërtetuar se është armiku më i madhë i shëndetit tuaj. Qëndrojmë ulur kohë të gjatë kudo që rrimë, punojmë, pushojmë apo edhe shikojmë TV.

“Një sondazh i fundit ka zbuluar se shumë nga ne kalojnë pothuajse tetë orë jetë sedentare, pa llogaritur kohën e kaluar në gjumë. Qëndrojmë gjithë ditën të ulur në punë dhe më pas kthehemi në shtëpi dhe ulemi sërish përpara televizorit. Këto lloje qëndrimesh të gjata dhe të pandërprera janë të lidhura […]

Although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal levothyroxine to buy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& antibiotics buy given their ability to alter intestinal terrain, antibiotics also likely contribute to leaky gut syndrome amoxicillin without prescriptions buy this results in a syndrome called leaky gut. yeasts are not the only possible cause of this syndrome purchase bactrim so, it should come as no surprise that weight gain counts as one of the telltale signs of antibiotic damage and subsequent yeast overgrowth propecia without prescriptions buy you, my friend, are a big organism purchase lynoral these microbes compete for nutrients from the food you eat where can i buy tetracycline i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today get cipro online no prescription the researchers based their rankings on the amount of a given antibiotic required to kill half of the lab mice injected with it order levothroid online yeasts grow unchecked into large colonies and take over, in a condition called dysbiosis buy clavulanate no prescription in fact, i con-tend that poisons that kill small organisms in small doses bupropion to buy they can use their tendrils, or hyphae, to literally poke holes through the lining of your intestinal wall buying aciphex online i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today buy pharmacy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& erythromycin buy online however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary order acillin although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal antibiotics buy however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary