1910, 2013

Ushtrimet njëjtë si ilaqet kundër sëmundjeve të zëmres dhe trurit

Ushtrimet kanë të njëjtin efekt po aq sa ilaçet në trajtimin e sëmundjeve të tilla si ataku kardiak apo goditjet në tru.
Kërkimet, nga tre institucione të shëndetit, kanë dalë në përfundimin se ushtrimet janë një alternativë e zbatueshme njëlloj si terapitë me ilaçe për të parandaluar vdekjen nga sëmundjet kronike të zemrës, atakut kardiak, diabetit dhe paralizës.

Tashmë doktorët janë në dilemë nëse duhet të japin receta për të marrë ilaçe për trajtimin e disa sëmundjeve apo t’i rekomandojnë njerëzit […]

1610, 2013

Disa të thëna jo të vërteta rreth ushtrimeve

Bërja e ushtrimeve në mënyrë të rregullt ju mundëson që trupi juaj të jetë vazhdimisht  në formë pavarësisht moshës suaj. Ushtrimet janë forma më e mirë përmes së cilës ju mund ta mbani trupin tuaj të fortë, të hollë dhe vital. Mirëpo ka forma të shumta të rekreacionit, ashtu që është shumë me rëndësi që ta zgjidhni atë që do t’ju përshtatet.
Në mënyrë që të mos u nënshtroheni informatave të gabuara që mund t’jua humbin kurajon, ju sjellim pesë të […]

2808, 2013

7 mënyra për të shpejtuar dhe përmirësuar metabolizmin trupor

Shumë persona kanë një metabolizëm të ngadaltë dhe jo te mire. Kjo e bën tepër të vështirë për të humbur në peshë, si dhe tepër të lehtë për të shtuar në peshë. Një metabolizëm i ngadaltë mund të bëjë që ju të lodheni shumë shpejt, kështu që ju nuk do të mund të shijoni gjithçka që jeta iu ofron.

Gjithsesi, ka një lajm të mirë. Me shumë lehtësi, ju mund t’i jepni një nxitje naturale metabolizmit, por vetëm nëse dini se si…

Poshtë […]

2208, 2013

Kur dhe si duhet kryer ushtrimet fizike ?

Kryerja e ushtrimeve fizike është më shumë se e nevojshme! Por kur është koha më e përshtatshme për t’i bërë ato dhe cilat janë arsyet që e përcaktojnë këtë gjë? Zbulojini… 

1. Nuk duhet ushtruar gjatë pushimit të drekës ose pas përfundimit të punës
Ju me siguri mendoni se në kohën e pushimit të drekës ose pas përfundimit të punës, do të gjeni kohën e nevojshme për stërvitjen ditore. Por përvoja tregon se koha e punës përfundon atëherë kur edhe lista e […]

2108, 2013

Ushtrimet, ilaçi më i mirë kundër sëmundjes së Alzheimerit

Një studim i ri nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin e Marylandit tregon se ushtrimet fizike mund të përmirësojnë funksionin e trurit të personave në rrezik për Alzheimer, duke përmirësuar efikasitetin e veprimtarisë së trurit përsa i përket kujtesës.
 Humbja e kujtesës që çon në sëmundjen e Alzheimerit është një nga frikat më të mëdha mes personave të moshuar. Ndërsa një humbje relative e kujtesës është normale dhe pritet me moshën, një diagnozë e dëmtimit të butë të aftësisë njohëse, […]

2407, 2013

Cilat janë pozitat më të mira për të fjetur ?

Gjumi është i domosdoshëm, sepse trupi yt çlodhet nga sforcimet e realizuara gjatë gjithë ditës. Po ndonjëherë pushimi mund të bëhet makth i vërtetë për shëndetin tënd.
Shumë pozicione gjatë gjumit mund të shkaktojnë probleme ose të përkeqësojnë bezdisjet ose dhimbjet e pranishme. Ky artikull të propozon një pasqyrë mbi dhimbjet fizike më të zakonshme dhe të këshillon se si të flesh dhe se cilat pozicione duhet të praktikosh për ta shndërruar pushimin tënd në një moment të vërtetë mirëqenieje.
1 – […]

1807, 2013

Dhëmbjet e shpinës, shkaqet dhe si ti parandaloni ato ?

Të kesh dhimbje shpine nuk është e pashmangshme, pasi duhet të njihni se cilat janë veprimet për ta ndaluar. Ja cilat janë këshillat tona për t’u shpëtuar dhimbjeve të vogla…

Ndërroni dyshekun

Për ekspertët e gjumit, një dyshek duhet të ndërrohet një herë në dhjetë vjet. Nëse ju keni probleme me fjetjen, duhet ta ndërroni në 5-6 vjet. Për të pasur një dyshek ideal, shikoni atë që nuk është as shumë i butë e as shumë i fortë, pasi, ndryshe nga sa […]

1106, 2013

Ushtrimet për dobësim dhe jetë të shëndetshme

Mjaftojnë vetëm tri seanca ushtrimesh me intensitet të lartë në javë, për të bërë diferencën e masës së veshjeve tuaja dhe për t’iu kaluar në një shkallë tjetër ushtrimesh.

Të shpenzosh shumë orë në palestër për të pasur trupin e duhur, është rruga e gjatë e zgjidhjes së problemit me mbipeshën. Një studim ka zbuluar së fundmi se mjaftojnë vetëm tri ushtrime të shkurtra për të bërë ndryshimin e kërkuar për meshkujt joaktivë.

Lajmi i mirë për meshkujt e rrumbullakosur dhe me […]

405, 2013

Si të përmirësoni qarkullimin e gjakut në trupin tuaj

Qarkullimi i mirë i gjakut në trup është shumë i rëndësishëm për funksionimin normal të organizmit tuaj, dhe për pasojë duhet të jetë në qendër të vëmendjes sonë. Më poshtë po ju tregojmë disa këshilla që mund ti përdorni për të arritur këtë qëllim.

Qarkullimi i mire i gjakut në është shumë i rëndësishëm. Nëse ky qarkullim pengohet atëherëë mund të ketë probleme shumë serioze. Shkaqet mund të jenë të shumta dhe në disa raste edhe të panjohura, por mënyrat e kurimit […]

305, 2013

Çfarë duhet të ndryshoni që ti shmangeni dhimbjeve të shpinës?

Të kesh dhimbje shpine nuk është e pashmangshme, pasi duhet të njihni se cilat janë veprimet për ta ndaluar këtë. Ja cilat janë këshillat tona për t’u shpëtuar dhimbjeve të vogla apo edhe atyre me të mëdha që vinë më vonë…

Ndërroni dyshekun

Për ekspertët e gjumit, një dyshek duhet të ndërrohet një herë në dhjetë vjet. Nëse ju keni probleme me fjetjen, duhet ta ndërroni në 5-6 vjet. Për të pasur një dyshek ideal, shikoni atë që nuk është as shumë i […]

2704, 2013

Ushtrimet fizikale ndihmojnë gjatë shtatzanisë dhe pas lindjes

Aplikimi i ushtrimeve fizikale ndihmon gjatë shtatzanisë dhe pas lindjes

Programi i ushtrimeve terapeutike në shtatzani dhe pas lindjes ka si qëllim të minimizojnë pasojat e modifikimeve trupore, ta ndihmojë gruan për të përballuar aktin e lindjes dhe rifitimin e karakteristikave të para lindjes. Rëndësi të veçante fizioterapeuti i kushton:

-Edukimit të nënës për pocizionin korrekt të trupit, mënyrën e ecjes, mënyrën e fjetjes, të ndryshimit të pozicionit, mirëmbajtjen e muskujve të barkut. Të gjitha këto parandalojnë dhimbjen e pjesës së poshtme […]

2304, 2013

Vrapuesit të konsumojnë ushqim cilësor

Ekspertët rekomandojnë konsumimin e ushqimit cilësor për të gjithë personat e veqanerisht për ata që vrapojnë çdo ditë ku ushqimi paraqet më shumë se krijimin e ndjenjës së ngopjes. Ai ndihmon në ndërtimin e muskujve, ndërsa njëkohësisht ruan edhe shëndetin. 

Vrapuesit kanë nevojë për ushqim kualitativ që e mban të ekuilibruar nivelin e energjisë. Ekspertët theksojnë që ekzistojnë disa ushqime që duhet t’i përfshini në ushqimin e përditshëm.

Bananet

Nëse keni nevojë për diçka që do t’ua ngrejë më shpejt nivelin e energjisë […]

804, 2013

Shtatëzania dhe efektet e ushtrimeve fizike

Të bësh ushtrime fizike gjatë shtatzanisë ? Për shumë kënd mund të duket çudi dhe jo e mirë, përkundrazi, studimet tregojnë se ushtrimet si noti, shëtitjet në ajër të pastër dhe të bërit palestër janë domosdoshmëri gjatë kohës së shtatzanisë.

Këto ushtrime gjithmonë do të duhej të bëheshin nën kontrollin e mjekut. Kjo në fakt është risi jo vetëm tek ne, por edhe në botë. Nëse në të kaluarën mjekët këshillonin se bërja e ushtrimeve gjatë shtatzanisë përbënte rrezik për nënën dhe beben, […]

604, 2013

Disa këshilla për trajtimin e lëndimeve të indeve të buta (muskujve, tendineve, ligamenteve)

Menjëherë kontaktoni një fizioterapeut për të zbuluar lëndimin, shkallen e lëndimit dhe kur duhet filluar trajtimin.

Përdorni trajtimin magjik RICE që do të thotë:

R-Rest ( pushim nga aktivitetet për të lejuar shërimin dhe jo lëndimin e metutjeshem),

I-Ice (përdorimi i akullit në vendin e lënduar),

C-Compresion (do të thotë përdorimi i fashave kompresive për të penguar entjen),

E-Elevation ( do të thotë ngritje e pjesës së lënduar mbi nivelin e zemrës duke ngadalësuar rrjedhjen e gjakut dhe duke penguar edemen dhe dhëmbjet).

Pastaj duhet filluar […]

204, 2013

Disa hapa për të rritur shanset për të jetuar më gjatë

Vdekja është gjëja më e sigurt në jetë – askush nuk mund t’i shmanget.

Megjithatë, revista mjekësore “Clinical Nutrition”, rekomandon disa hapa për të rritur shanset për të jetuar më gjatë.

Instituti Amerikan për Kërkime në fushën e kacerit (AICR) jep 7 udhëzime të thjeshta jetese për të zvogëluar me 1/3 rrezikun e vdekjes nga çdo lloj sëmundje.

Lista është hartuar pas vëzhgimit së 380 mijë personave për 13 vjet.

Dhe ja renditja;

1 – Rreziku i vdekjes mund të ulet 22 përqind thjesht duke […]

Although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal levothyroxine to buy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& antibiotics buy given their ability to alter intestinal terrain, antibiotics also likely contribute to leaky gut syndrome amoxicillin without prescriptions buy this results in a syndrome called leaky gut. yeasts are not the only possible cause of this syndrome purchase bactrim so, it should come as no surprise that weight gain counts as one of the telltale signs of antibiotic damage and subsequent yeast overgrowth propecia without prescriptions buy you, my friend, are a big organism purchase lynoral these microbes compete for nutrients from the food you eat where can i buy tetracycline i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today get cipro online no prescription the researchers based their rankings on the amount of a given antibiotic required to kill half of the lab mice injected with it order levothroid online yeasts grow unchecked into large colonies and take over, in a condition called dysbiosis buy clavulanate no prescription in fact, i con-tend that poisons that kill small organisms in small doses bupropion to buy they can use their tendrils, or hyphae, to literally poke holes through the lining of your intestinal wall buying aciphex online i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today buy pharmacy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& erythromycin buy online however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary order acillin although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal antibiotics buy however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary