1102, 2014

Përdorimi i vajit të ullirit forcon kockat

Në mënyrë të vazhdueshme janë bërë studime mbi efektin e perdorimit të vajit të ullirit, mirpo disa studime të bëra kohëve të fundit tregojnë që konsumimi i vajit të ullirit është shumë i shëndetshëm për trupin e njeriut e sidomos për kocka.  

Studimi më i fundit, lidhur me këtë fakt, është bërë nga “Madrid University”, sipas të cilit vaji i ullirit është shumë i mirë për kockat. Në një projekt 2-vjetor, kërkuesit dolën në konkluzionin se njerëzit të cilët konsumojnë më […]

2401, 2014

Bebet që lindin në 2014 do tu vendoset një çip

Të gjitha bebet që do të lindin nga muaji maj i vitit 2014, do t’u vendoset nga një çip nën lëkurë, dhe kjo do të jetë e detyruar. 

Ky lajm do tu njoftohet të gjithë klinikave publike në Evropë. Ky lloj çipi do të kontribuojë për të ditur numrin e saktë të lindjeve si dhe për ndonjë hetim të mundshëm. Çipi do të pajiset me një bateri, e cila vendoset vetëm në klinikë, një herë në dy vjet, dhe do të […]

1801, 2014

Përdorimi i mollave dhe mjaltit kthen fuqinë trupore

Çdo terapeut ka njohuri për veprimin dhe efikasitetin e mjaltit në rastet e shumë sëmundjeve të zemrës, veshkave, stomakut dhe zorrëve, ndërsa mollat që nga kohët e lashta janë shumë të vlerësuara si mjet i shkëlqyeshëm shërues.

Pasi që përmbajnë sasi të bollshme të materieve shëruese, mollët dhe mjalti kanë veprim pozitiv për gjumë dhe tretje të mirë, çka është shumë e rëndësishme jo vetëm për të sëmurët, por edhe për personat e shëndoshë. Kur i sëmuri refuzon çdo ushqim që […]

1612, 2013

Dëshironi të dobësoheni, mjaftojnë 30 minuta vrapim në ditë

Edhe pse tani, vetëm jemi në stinën e ftoftë të dimrit nuk është e thënë që aktivitetet fizike duhet t’i lëmë pas dore sepse pesha ideale e preferuar nuk do të mbetët ashtu për kohë të gjatë apo edhe qëllimi i caktuar më herët nuk është arritur ende. Përkundrazi, një studim i kohëve të fundit thotë se do të na mjaftonte vetëm gjysmë ore vrapim apo ecje e thjeshtë për ta mbajtur trupin në formë apo edhe për të arritur formen e deshiruar.

Tridhjetë […]

2011, 2013

Armiku i shëndetit tuaj, qëndrimi ulur ?

Qëndrimi ulur për një kohë gjatë është vërtetuar se është armiku më i madhë i shëndetit tuaj. Qëndrojmë ulur kohë të gjatë kudo që rrimë, punojmë, pushojmë apo edhe shikojmë TV.

“Një sondazh i fundit ka zbuluar se shumë nga ne kalojnë pothuajse tetë orë jetë sedentare, pa llogaritur kohën e kaluar në gjumë. Qëndrojmë gjithë ditën të ulur në punë dhe më pas kthehemi në shtëpi dhe ulemi sërish përpara televizorit. Këto lloje qëndrimesh të gjata dhe të pandërprera janë të lidhura […]

1209, 2013

Zemra mund të rigjenerojë veten edhe pas infarktit

Zemra e dëmtuar mund të rigjererojë veten, në sajë të një molekule që nxit qelizat për rigjenerimin e indeve të reja kardiake. Kjo molekulë shërben për të prodhuar një faktor rritës që stimulon rigjenerimin e muskulit të zëmres.

Fillimisht e injektuar në minj që kishin pësuar një infarkt kjo “recetë për të shpëtuar zemra” u konceptua nga grupi i Kenneth Chien i Institutit Karolinska në Stokholm dhe u botua në revistën Nature.
Vetëm një injeksion i kësaj molekule mund të prodhojë sasinë e […]

2108, 2013

Ushtrimet, ilaçi më i mirë kundër sëmundjes së Alzheimerit

Një studim i ri nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin e Marylandit tregon se ushtrimet fizike mund të përmirësojnë funksionin e trurit të personave në rrezik për Alzheimer, duke përmirësuar efikasitetin e veprimtarisë së trurit përsa i përket kujtesës.
 Humbja e kujtesës që çon në sëmundjen e Alzheimerit është një nga frikat më të mëdha mes personave të moshuar. Ndërsa një humbje relative e kujtesës është normale dhe pritet me moshën, një diagnozë e dëmtimit të butë të aftësisë njohëse, […]

1006, 2013

Përdorimi i vajit te peshkut dhe aspirinës ndihmon në dhembjet e artritit

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit në Boston, vaji i peshkut dhe aspirina luftojnë në mënyrë efektive inflamacionin, i cili është përgjegjës për një mori sëmundjesh si ato të zemrës, kanceri, artriti, Alzheimeri.

Aspirina dhe acidet yndyrore Omega 3 njihen secila për efektin e tyre intiinflamator, por studimi thotë se kur ato merren së bashku mund të kontrollojnë përgjigjet aktive të sistemit imunitar, që lidhen me sëmundje afatgjata.

Inflamacioni i zgjatur në kohë mund të kthehet në kronik, çka çon […]

2904, 2013

Ushtrimet detyruese ulin ankthin dhe depresionin

Të bësh ushtrime me detyrim deri në limitet e energjisë ndihmon në uljen e ankthit dhe depresionit, sipas një studimi të fundit.
Shkencëtarët e Universitetit të Kolorados, në SHBA, kanë vënë re që stërvitja e sforcuar, me një instruktor në kokë që të shtyn përtej limiteve, është e dobishme.
Dr. Benjamin Greenwood, thekson se në stërvitjen me detyrim hyjnë studentët, sportistët profesionistë ose ushtarët dhe kjo gjë i bën këto kategori më pak të prekur nga stresi se të tjerët.

“Dihet që stërvitja […]

1804, 2013

Krijohet ne laborator dhe transplantohet veshka

Në revistën “Nature Medicine” është publikuar  një lajm i rëndësishem për të gjithë ata pacientë qe vuajnë nga problemet me veshke dhe ju duhet transplantimi i tyre.

Dr. Harald Ott nga spitali kryesor në Massachusetts ka udhëhequr ekipin e shkencëtarëve të cilët kanë ‘kultivuar’ dhe transplantuar me sukses veshkën e cila kryen të gjitha funksionet e veta.

Nuk ekziston ilaç për dështimin e veshkave. Trajtimet e vetme në dispozicion janë dializa ose transplantimi, të cilat nuk janë zgjidhje përfundimtare. Pacienti në dializë […]

904, 2013

Truri mund të lodhet gjatë aktiviteteve fizike

Studimi i Universitetit të Kopenhagës ka arritur të zbulojë se serotonina vepron si një amortizues, kur përpjekja sportive është e tepruar.

Sipas studiuesve, harta e mekanizmit që shkakton “lodhjen qendrore” do të jetë e dobishme në luftën kundër dopingut dhe zhvillimin e terapive të reja farmakologjike.

Frika e shumë atletëve është ajo që të mos ndalojnë përpara se të arrijnë objektivin; për të mos qenë në gjendje të ecin përpara, pak metra deri te fundi i rrugës së një maratone, apo […]

2903, 2013

Ushtrimet në fëmijëri parandalojnë frakturat në pleqëri

Sipas një studimi të bëre nga shkenctaret suedezë është parë se ushtrimet e rregullta fizike janë parandalues i frakturave të eshtrave në pleqëri.

Hulumtuesit e Spitalit Universitar “Skane” në Malmo kanë vërtetuar se aktivitetet fizike të kryera në mënyrë të rregullt qysh nga mosha e hershme  kanë ndikim direkt në masen e eshtrave duke prandaluar zvogëlimin e kësaj mase në moshen e pleqërisë. Në studim kanë marrë pjesë 2.300 fëmijë prej moshës 7 deri në 9-vjeçare si dhe 2.100 pjesëmarrës të moshës […]

2703, 2013

Dhëmbjet e nyjeve, shkaktari acidi urik !

Shumë persona kanë probleme në pjesë të ndryshme të këmbës të cilat në shumë raste sjellin probleme në ecje. Inflamacioni vjen i shkaktuar nga krijimi i kristaleve të acidit urik në kyçe.

Acidi urik është një produkt që krijohet në trup kur organizmi shpërbën një grup substancash të quajtura purina. Këto substanca janë pjesë përbërëse të të gjitha qelizave të trupit. Ato gjenden edhe në ushqime.

Nëse koncentrimi i acidit urik është shumë i lartë mund të krijohen kristale në radhë të parë në kyçe. Një tjetër vend ku kristalet mund të grumbullohen janë veshkat, dhe në këto raste këto […]

Although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal levothyroxine to buy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& antibiotics buy given their ability to alter intestinal terrain, antibiotics also likely contribute to leaky gut syndrome amoxicillin without prescriptions buy this results in a syndrome called leaky gut. yeasts are not the only possible cause of this syndrome purchase bactrim so, it should come as no surprise that weight gain counts as one of the telltale signs of antibiotic damage and subsequent yeast overgrowth propecia without prescriptions buy you, my friend, are a big organism purchase lynoral these microbes compete for nutrients from the food you eat where can i buy tetracycline i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today get cipro online no prescription the researchers based their rankings on the amount of a given antibiotic required to kill half of the lab mice injected with it order levothroid online yeasts grow unchecked into large colonies and take over, in a condition called dysbiosis buy clavulanate no prescription in fact, i con-tend that poisons that kill small organisms in small doses bupropion to buy they can use their tendrils, or hyphae, to literally poke holes through the lining of your intestinal wall buying aciphex online i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today buy pharmacy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& erythromycin buy online however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary order acillin although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal antibiotics buy however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary