Te rejat nga mjekësia

Përdorimi i vajit të ullirit forcon kockat

Në mënyrë të vazhdueshme janë bërë studime mbi efektin e perdorimit të vajit të ullirit, mirpo disa studime të bëra kohëve të fundit tregojnë që konsumimi i vajit të ullirit është shumë i shëndetshëm për trupin e njeriut e sidomos për kocka.   Studimi më i fundit, lidhur me këtë fakt, është bërë nga “Madrid University”, …

Përdorimi i vajit të ullirit forcon kockat Read More »

Përdorimi i mollave dhe mjaltit kthen fuqinë trupore

Çdo terapeut ka njohuri për veprimin dhe efikasitetin e mjaltit në rastet e shumë sëmundjeve të zemrës, veshkave, stomakut dhe zorrëve, ndërsa mollat që nga kohët e lashta janë shumë të vlerësuara si mjet i shkëlqyeshëm shërues. Pasi që përmbajnë sasi të bollshme të materieve shëruese, mollët dhe mjalti kanë veprim pozitiv për gjumë dhe …

Përdorimi i mollave dhe mjaltit kthen fuqinë trupore Read More »

Dëshironi të dobësoheni, mjaftojnë 30 minuta vrapim në ditë

Edhe pse tani, vetëm jemi në stinën e ftoftë të dimrit nuk është e thënë që aktivitetet fizike duhet t’i lëmë pas dore sepse pesha ideale e preferuar nuk do të mbetët ashtu për kohë të gjatë apo edhe qëllimi i caktuar më herët nuk është arritur ende. Përkundrazi, një studim i kohëve të fundit thotë se do …

Dëshironi të dobësoheni, mjaftojnë 30 minuta vrapim në ditë Read More »

Armiku i shëndetit tuaj, qëndrimi ulur ?

Qëndrimi ulur për një kohë gjatë është vërtetuar se është armiku më i madhë i shëndetit tuaj. Qëndrojmë ulur kohë të gjatë kudo që rrimë, punojmë, pushojmë apo edhe shikojmë TV. “Një sondazh i fundit ka zbuluar se shumë nga ne kalojnë pothuajse tetë orë jetë sedentare, pa llogaritur kohën e kaluar në gjumë. Qëndrojmë gjithë ditën …

Armiku i shëndetit tuaj, qëndrimi ulur ? Read More »

Zemra mund të rigjenerojë veten edhe pas infarktit

Zemra e dëmtuar mund të rigjererojë veten, në sajë të një molekule që nxit qelizat për rigjenerimin e indeve të reja kardiake. Kjo molekulë shërben për të prodhuar një faktor rritës që stimulon rigjenerimin e muskulit të zëmres. Fillimisht e injektuar në minj që kishin pësuar një infarkt kjo \”recetë për të shpëtuar zemra\” u konceptua …

Zemra mund të rigjenerojë veten edhe pas infarktit Read More »

Ushtrimet, ilaçi më i mirë kundër sëmundjes së Alzheimerit

Një studim i ri nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin e Marylandit tregon se ushtrimet fizike mund të përmirësojnë funksionin e trurit të personave në rrezik për Alzheimer, duke përmirësuar efikasitetin e veprimtarisë së trurit përsa i përket kujtesës.  Humbja e kujtesës që çon në sëmundjen e Alzheimerit është një nga frikat më të …

Ushtrimet, ilaçi më i mirë kundër sëmundjes së Alzheimerit Read More »

Përdorimi i vajit te peshkut dhe aspirinës ndihmon në dhembjet e artritit

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit në Boston, vaji i peshkut dhe aspirina luftojnë në mënyrë efektive inflamacionin, i cili është përgjegjës për një mori sëmundjesh si ato të zemrës, kanceri, artriti, Alzheimeri. Aspirina dhe acidet yndyrore Omega 3 njihen secila për efektin e tyre intiinflamator, por studimi thotë se kur ato merren …

Përdorimi i vajit te peshkut dhe aspirinës ndihmon në dhembjet e artritit Read More »

Ushtrimet detyruese ulin ankthin dhe depresionin

Të bësh ushtrime me detyrim deri në limitet e energjisë ndihmon në uljen e ankthit dhe depresionit, sipas një studimi të fundit. Shkencëtarët e Universitetit të Kolorados, në SHBA, kanë vënë re që stërvitja e sforcuar, me një instruktor në kokë që të shtyn përtej limiteve, është e dobishme. Dr. Benjamin Greenwood, thekson se në …

Ushtrimet detyruese ulin ankthin dhe depresionin Read More »

Krijohet ne laborator dhe transplantohet veshka

Në revistën \”Nature Medicine\” është publikuar  një lajm i rëndësishem për të gjithë ata pacientë qe vuajnë nga problemet me veshke dhe ju duhet transplantimi i tyre. Dr. Harald Ott nga spitali kryesor në Massachusetts ka udhëhequr ekipin e shkencëtarëve të cilët kanë ‘kultivuar’ dhe transplantuar me sukses veshkën e cila kryen të gjitha funksionet …

Krijohet ne laborator dhe transplantohet veshka Read More »