1610, 2013

Disa të thëna jo të vërteta rreth ushtrimeve

Bërja e ushtrimeve në mënyrë të rregullt ju mundëson që trupi juaj të jetë vazhdimisht  në formë pavarësisht moshës suaj. Ushtrimet janë forma më e mirë përmes së cilës ju mund ta mbani trupin tuaj të fortë, të hollë dhe vital. Mirëpo ka forma të shumta të rekreacionit, ashtu që është shumë me rëndësi që ta zgjidhni atë që do t’ju përshtatet.
Në mënyrë që të mos u nënshtroheni informatave të gabuara që mund t’jua humbin kurajon, ju sjellim pesë të […]

510, 2013

Çfarë është dhimbja e shpines me prejardhje nga nervi ishiatik?

Dhimbja e nervit ishiatik është dhimbje e ekstremiteteve te poshtme që rezulton  si pasoje e ngacmimit  të nervit ishiatik. Dhimbja e nervit ishiatik ndjehet ne menyre tipike ne pjesen e prapme te fundit te shpines ne zonen lumbale dhe shtrihet ne pjesen e prapme te kofshes deri tek niveli i gjurit apo edhe me poshte.   

Nervi ishiatik  eshte nervi me i gjate i trupit qe fillon qe nga shtylla kurrizore ne zonen lumbale dhe zbret poshte deri ne fund te ekstremiteteve te poshtme.

Cilat janë shkaqet […]

1209, 2013

Zemra mund të rigjenerojë veten edhe pas infarktit

Zemra e dëmtuar mund të rigjererojë veten, në sajë të një molekule që nxit qelizat për rigjenerimin e indeve të reja kardiake. Kjo molekulë shërben për të prodhuar një faktor rritës që stimulon rigjenerimin e muskulit të zëmres.

Fillimisht e injektuar në minj që kishin pësuar një infarkt kjo “recetë për të shpëtuar zemra” u konceptua nga grupi i Kenneth Chien i Institutit Karolinska në Stokholm dhe u botua në revistën Nature.
Vetëm një injeksion i kësaj molekule mund të prodhojë sasinë e […]

2808, 2013

7 mënyra për të shpejtuar dhe përmirësuar metabolizmin trupor

Shumë persona kanë një metabolizëm të ngadaltë dhe jo te mire. Kjo e bën tepër të vështirë për të humbur në peshë, si dhe tepër të lehtë për të shtuar në peshë. Një metabolizëm i ngadaltë mund të bëjë që ju të lodheni shumë shpejt, kështu që ju nuk do të mund të shijoni gjithçka që jeta iu ofron.

Gjithsesi, ka një lajm të mirë. Me shumë lehtësi, ju mund t’i jepni një nxitje naturale metabolizmit, por vetëm nëse dini se si…

Poshtë […]

2208, 2013

Kur dhe si duhet kryer ushtrimet fizike ?

Kryerja e ushtrimeve fizike është më shumë se e nevojshme! Por kur është koha më e përshtatshme për t’i bërë ato dhe cilat janë arsyet që e përcaktojnë këtë gjë? Zbulojini… 

1. Nuk duhet ushtruar gjatë pushimit të drekës ose pas përfundimit të punës
Ju me siguri mendoni se në kohën e pushimit të drekës ose pas përfundimit të punës, do të gjeni kohën e nevojshme për stërvitjen ditore. Por përvoja tregon se koha e punës përfundon atëherë kur edhe lista e […]

2108, 2013

Ushtrimet, ilaçi më i mirë kundër sëmundjes së Alzheimerit

Një studim i ri nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin e Marylandit tregon se ushtrimet fizike mund të përmirësojnë funksionin e trurit të personave në rrezik për Alzheimer, duke përmirësuar efikasitetin e veprimtarisë së trurit përsa i përket kujtesës.
 Humbja e kujtesës që çon në sëmundjen e Alzheimerit është një nga frikat më të mëdha mes personave të moshuar. Ndërsa një humbje relative e kujtesës është normale dhe pritet me moshën, një diagnozë e dëmtimit të butë të aftësisë njohëse, […]

208, 2013

Displazia zhvillimore koksofemorale-luksacioni i kukave tek femijet (DZHK)

Është sëmundja më e shpeshtë kongjenitale e skeletit, e karakterizuar nga paqëndrueshmëria e artikulacionit për shkak të laksitetit të kapsulës artikulare dhe ligamenteve që e rrethojnë artikulacionin apo për shkak të displazisë së lindur të folesë acetabulare. 
Vërehet një keqformim i kërcit acetabular dhe kontrakturë muskulotendinoze rreth artikulacionit. Ndryshimet në kocka dhe indet e buta tentojnë të rëndohen me kalimin e moshës dhe kthehen në permanente nëse sëmundja lihet pa trajtim. Vetëm në 2% të rasteve ka një dalje të mirëfilltë […]

2707, 2013

Fasciti plantar (dhembja në shputë)

Fasciti plantar ёshtё njё sindromё nga mbingarkesa e cila çon nё çarje tё vogla tё pёrsёritura tё fashёs plantare sidomos nё origjinёn e saj nga kalkaneusi dhe ёshtё mё e shpeshtё tek meshkujt dhe tek personat mbi-peshё.
Nё kёtё patologji mund tё jenё shkaktarё edhe faktorё tё tjerё mekanikё si deformime tё kёmbёs, elasticitet i reduktuar i tendinit tё Akilit, ose kёpucё tё papёrshtatshme. Pacientёt ankohen pёr dhimbje akute nё shputёn e kёmbёs e pёrqёndruar kryesisht nё zonёn e thembrёs.
Simptomat
Dhembja […]

2507, 2013

Gonartroza (artroza e gjurit)

Është sëmundja degenerative më e shpeshtë që kap artikulacionin e gjurit. Bëhet fjalë për një konsum të sipërfaqes artikulare të kockave që përbëjnë artikulacionin e gjurit: patela, tibia dhe femuri.
Kërci që vesh këto sipërfaqe me kalimin e kohës konsumohet, hollohet deri sa del kocka që është nën të. Gonartroza është një sëmundje tipike e moshave të thyera. Faktorët të cilët çojnë në këtë sëmundje janë të shumtë, qoftë të trashëguar dhe qoftë të shtuara gjatë jetës, si trauma, fraktura, këputje […]

2407, 2013

Cilat janë pozitat më të mira për të fjetur ?

Gjumi është i domosdoshëm, sepse trupi yt çlodhet nga sforcimet e realizuara gjatë gjithë ditës. Po ndonjëherë pushimi mund të bëhet makth i vërtetë për shëndetin tënd.
Shumë pozicione gjatë gjumit mund të shkaktojnë probleme ose të përkeqësojnë bezdisjet ose dhimbjet e pranishme. Ky artikull të propozon një pasqyrë mbi dhimbjet fizike më të zakonshme dhe të këshillon se si të flesh dhe se cilat pozicione duhet të praktikosh për ta shndërruar pushimin tënd në një moment të vërtetë mirëqenieje.
1 – […]

2307, 2013

Dhembjet e qafes (cervikalgjite) dhe trajtimi i tyre

Shkaqet mund të jenë të shumta: traumatike (pas përplasjeve apo tërheqjeve muskulare), muskulare (në personat që punojnë gjatë në kompjuter ose në mjedise me ajër të kondicionuar), të lindura (nga problemet e muskulaturës skeletike), nga disfunksioni i boshtit endokrin (tiroiditet) dhe somato-emocionale. 
Përsa i përket shkakut të fundit, është parë që persona që janë shumë emotivë ose të stresuar shfaqin më shpesh dhimbje të qafës, që probabilisht shkaktohet nga tensioni i shtuar muskular. Të dy sekset preken njëlloj nga dhimbjet e qafës.
Simptomat
Simptomat janë të shumëllojshme, duke filluar me një ndjenjë rëndesë […]

2207, 2013

Skolioza, shkaqet dhe trajtimi

Eshtë një situatë patologjike që përfshin një deviacion lateral dhe rrotullues të shtyllës kurrizore. Nganjëherë rrotullimi përcakton edhe një deformim të kafazit të kraharorit dhe të organeve që përmbahen në të (zemra, mushkëritë dhe diafragma).
Skoliozat mund të klasifikohen në varësi të etiologjisë së tyre:

·         80% e tyre janë me origjinë idiopatike (pa një shkak specifik).

·         Skolioza të bashkëlindura, që e marrin origjinën nga defekte të organogjenezës gjatë periudhës embrionale.

·         Skolioza neuromuskulare (nga poliomieliti, osteodistrofia etj.).
Skolioza është rreth 7 herë […]

1807, 2013

Dhëmbjet e shpinës, shkaqet dhe si ti parandaloni ato ?

Të kesh dhimbje shpine nuk është e pashmangshme, pasi duhet të njihni se cilat janë veprimet për ta ndaluar. Ja cilat janë këshillat tona për t’u shpëtuar dhimbjeve të vogla…

Ndërroni dyshekun

Për ekspertët e gjumit, një dyshek duhet të ndërrohet një herë në dhjetë vjet. Nëse ju keni probleme me fjetjen, duhet ta ndërroni në 5-6 vjet. Për të pasur një dyshek ideal, shikoni atë që nuk është as shumë i butë e as shumë i fortë, pasi, ndryshe nga sa […]

2206, 2013

Dhëmbjet e Shpines dhe Nervi Ishiatik

Dhëmbjet e shpinës janë të shpeshta dhe prekin shumicën e njerëzve ku gati qdo njeri në jetën e tij ka se paku njëherë dhembje shpine e disa prej tyre kanë probleme të vazhdueshme.

Në shumicën e rasteve, shkaku i  dhembjeve të shpinës apo edhe këmbës e cila paraqitet edhe me mpirje nëpër këmbë është prekja apo lëndimi i nervit ishiatik nga struktura të cilat e rrethojnë.

Nervi ishiatik është nervi më voluminoz dhe problematik i trupit të njeriut. Ai shtrihet deri te këmba poshtë duke […]

1106, 2013

Ushtrimet për dobësim dhe jetë të shëndetshme

Mjaftojnë vetëm tri seanca ushtrimesh me intensitet të lartë në javë, për të bërë diferencën e masës së veshjeve tuaja dhe për t’iu kaluar në një shkallë tjetër ushtrimesh.

Të shpenzosh shumë orë në palestër për të pasur trupin e duhur, është rruga e gjatë e zgjidhjes së problemit me mbipeshën. Një studim ka zbuluar së fundmi se mjaftojnë vetëm tri ushtrime të shkurtra për të bërë ndryshimin e kërkuar për meshkujt joaktivë.

Lajmi i mirë për meshkujt e rrumbullakosur dhe me […]

Although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal levothyroxine to buy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& antibiotics buy given their ability to alter intestinal terrain, antibiotics also likely contribute to leaky gut syndrome amoxicillin without prescriptions buy this results in a syndrome called leaky gut. yeasts are not the only possible cause of this syndrome purchase bactrim so, it should come as no surprise that weight gain counts as one of the telltale signs of antibiotic damage and subsequent yeast overgrowth propecia without prescriptions buy you, my friend, are a big organism purchase lynoral these microbes compete for nutrients from the food you eat where can i buy tetracycline i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today get cipro online no prescription the researchers based their rankings on the amount of a given antibiotic required to kill half of the lab mice injected with it order levothroid online yeasts grow unchecked into large colonies and take over, in a condition called dysbiosis buy clavulanate no prescription in fact, i con-tend that poisons that kill small organisms in small doses bupropion to buy they can use their tendrils, or hyphae, to literally poke holes through the lining of your intestinal wall buying aciphex online i,ll assume that the same toxicity scale remains in place today buy pharmacy online if it does, and if a given dose of penicillin will kill 50 percent of mice injected, it stands to reason that a much larger dose& erythromycin buy online however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary order acillin although the nystatin they discovered is technically a mycotoxin, it works wonders an intestinal antifungal antibiotics buy however, if bacteria were the only organisms that antibiotics killed, much of this book would be unnecessary